Przedszkole modlitwy. O oczyszczaniu serca - Tomasz Kwiecień OP


Tomasz Kwiecień OP wygłosił w 2002 roku niezwykłe rekolekcje akademickie w krypcie katowickiej katedry Chrystusa Króla. Nie wszyscy mogli wtedy tam być, więc została wydana książka, która zawiera bogatą treść tamtego czasu... Tak aktualną i dziś.

"Przedszkole modlitwy" to krótki przewodnik po świecie modlitwy. Dominikanin mówi o powołaniu człowieka, o modlitwie, sztuce koncentracji, rozeznawaniu myśli, zwyciężaniu myśli złych, a także o spowiedzi. Każdy z nas powinien mieć tę świadomość, że jest chciany przez Boga odwiecznie. Bóg kocha nas takimi, jakimi jesteśmy. Ważna jest wierność na modlitwie. Nigdy nie będziemy modlić się doskonale... Ważne jest ufność i wytrwałość. Liczy się wierność i miłość. Przeor mówi nam też o koncentracji i cechach dobrej modlitwy. Nawet, gdy przychodzą rozproszenia, można wrócić do modlitwy. Pan Bóg ceni naszą wierność, gdy powiemy: "Panie Jezu, wracam!" i modlimy się dalej... Przytacza też pełną mocy "modlitwę Jezusową", która jest jak rzucenie się Panu Bogu na szyję, zwłaszcza w chwilach trudnych! Mówimy: "Jezusie Chrystusie, Synu Boga Żywego, zmiłuj się nade mną..." Ta modlitwa niejednokrotnie pomaga zwyciężać złe myśli, rozproszenia i pomaga w walce w trudnościach. Kiedy ciężko nam się modlić warto od niej zacząć.

Jako dodatek dołączono z tyłu książki "Homilie" dominikanina. Pełne mądrości słowa o rodzinie, o św. Józefie, ojcostwie, o życiu. Oto fragment jednej z homilii:

Angielski teolog C.S. Lewis powiedział, że przy końcu czasów objawią się tylko dwa rodzaje ludzi: ci, którzy powiedzą Bogu: "Bądź wola Twoja" i ci, którym Bóg powie: "Bądź wola twoja". Pierwsi to ci, którzy zgadzają się na to, co Bóg w ich życiu czyni i przyjmują to, co im daje. Drudzy to ci, którzy "chcą wszystko po swojemu."

Książkę można nabyć w księgarniach św. Jacka oraz przez internet www.jacek.katowice.pl . Zachęcam do lektury. To cienka, ale bogata w treść książeczka...

Agnieszka Ścibik